znakUB znakUB

ujezdeculuhacovic

ŽENSKÝ SBOR ČEREŠŇA

ceresnaLogo.jpgŽenský sbor Čerešňa byl založen v dubnu r. 2013 u příležitosti 40. výročí založení folklorního souboru Rozmarýn ve spolupráci s Cimbálovou muzikou Rozmarýn s primášem Janem Mudrákem. Oficiální název Ženský sbor Čerešňanahled_ceresna byl přijat začátkem r. 2014. Sbor zpracovává písně především z Uherskobrodska, Zálesí, Kopanic a Moravsko-slovenského pomezí. Tvorbě nových pásem se věnuje primáš muziky Jan Mudrák a v poslední době také Jan Káčer, vedoucí Cimbálové muziky Ohnica.

Sbor se účastní každoročně různých folklorních akcí pořádaných nejen v okolí Uherskobrodska. Za zmínku stojí prezentace moravského folkloru při vystoupení ve Valdštejnské zahradě Senátu Parlamentu České republiky v r. 2014 i účast na Mezinárodním folklorním festivalu „Tydzien Kultury Beskidzkiej” v r. 2017, kde se soubor společně s cimbálovou muzikou a souborem Rozmarýn umístil na 4. místě v konkurenci 17ti souborů. V r. 2019 sbor ve spolupráci s Mužským sborem Súsedé a cimbálovou muzikou Rozmarýn uspořádal novoroční benefiční koncert v Muzeu JAK v Uh. Brodě. Sbor se již několik let pravidelně účastní Vánočního koledování v Léčebně následné péče v Uh. Brodě. V r. 2019 ve spolupráci s CM Ohnica sbor zazpíval na vánočních koncertech v Radějově, Olomouci a Újezdci u Luhačovic, odkud byl přenos živě vysílán Českým rozhlasem v pořadu Na živú notečku.

Od r. 2018 vystoupení sboru doprovází Cimbálová muzika Ohnica z Uh. Hradiště s vedoucím Janem Káčerem a primášem Janem Mudrákem, od r. 2022 sbor při společných vystoupeních se souborem Rozmarýn začíná doprovázet Cimbálová muzika Holúbek. V r. 2023, 17. ledna se Čerešňa opět vrací do Senátu Parlamentu České republiky při reprezentaci regionu na vernisáži Tradice Uherskobrodska pokračují.