S příchodem industrializace se postupně začal tradiční způsob života z měst a později i venkova vytrácet. Tyto proměny spolu s národním obrozením vyvolaly snahy zachycovat zanikající prvky kultury rolnické vesnice. Předvádění lidové kultury přispívalo k uvědomování si kořenů vlastní kultury a formování národního povědomí, což mělo vliv na vznik řady spolků a rozmachu folkloru.
Již před sto lety vznikaly organizované skupiny, předchůdce dnešních folklorních souborů, které nacvičovaly tance a písně a předváděly je při různých slavnostech. Po vzniku samostatného Československa začaly pak celorepublikové spolky zejména Sokol a Orel pořádat nejrůznější folklorní slavnosti, vinobraní a dožínky. Teprve po ukončení druhé světové války nastala vlna výrazného rozmachu folkloru. V Československu se začaly zakládat nebo obnovovat předválečné spolky a sdružení. Po nástupu totalitní moci v roce 1948 byla ale většina těchto spolků zrušena nebo jim byla odebrána samostatnost a musely se přiřadit k některé z komunistických organizací, nejčastěji k Revolučnímu odborovému hnutí, Domům Osvěty či Československému svazu mládeže, a jejich činnost byla pod dohledem komunistických orgánů. S další vlnou rozvoje folkloru jsou spojena 50. léta, kdy začínají vznikat folklorní soubory při základních školách a pionýrských organizacích s často politicky a agitačně podbarveným repertoárem. V 60. letech již komunistický režim tolik nezneužíval projevy lidové kultury jako v letech padesátých. Tato léta byla dobou postupného uvolňování z politického sevření a to se projevovalo i na činnosti souborů a kroužků. Zlom nastal po roce 1968, kdy období normalizace utnulo veškeré svobodomyslné tendence.
S novodobou historií vesnice je spojen vznik folklorního souboru Rozmarýn, který byl založen v r. 1973. Ženský pěvecký sbor Čerešňa vznikl ke 40. výročí založení souboru Rozmarýn v r. 2013, mužský pěvecký sbor Súsedé byl založen v r. 2017. Z bývalých členů souboru Rozmarýn pak vznikl v r. 2013 soubor Old Star Rozmarýn. Tyto spolky stojí za řadou kulturních akcí pořádaných v Újezdci a Těšově. K těm pravidelně konaným patří Fašank, Stavění máje, Předhodové zpívání, Hody, Rozsvěcování vánočního stromu. V r. 2022 byl poprvé připraven a zorganizován Den obce.