Druhá polovina 19. století představuje období velkých sociálních a kulturních změn. Celkové politické uvolnění s sebou přineslo rozvoj národního hnutí a s ním úzce související spolkovou činnost. Postupně se formuje celá řada spolků a organizací různého charakteru.
Po vzniku samostatného Československa začala vznikat různá volná sdružení lidí a celorepublikové spolky jako Orel a Sokol začaly pořádat nejrůznější folklorní slavnosti, zvláště vinobraní a dožínky.
Nejstarším spolkem založeným v újezdské farnosti je pravděpodobně Spolek vojenských vysloužilců farnosti Újezdské. Spolek měl sídlo v naší obci a byl založen 22. února 1887. Ustavující schůze se zúčastnilo 25 zakládajících členů z Újezda, Maršova, Šumic a Těšova. Stanovy spolku byly sepsány podučitelem v Újezdě Josefem V. Hauerlandem. K členům spolku patřili i hrabě August Bellegarde (vlastnil zámek Světlov v Bojkovicích) nebo hrabě a velkostatkář z Luhačovic Otto Serenyi. O činnosti spolku existují záznamy v pamětní knize spolku (1887 - 1920), která je od r. 1961 zařazena do sbírek uherskohradišťského archívu. Z posledního záznamu v knize vyplývá, že v důsledku nařízení politické správy v Uh. Brodě byl spolek rozpuštěn 15. 2. 1920, což nakonec reflektovalo tehdejší politický trend po vzniku republiky, který spíše oslavoval legionářské hrdiny než vojáky bojující za císaře pána.
Před první světovou válkou patřilo k nositelům kulturních aktivit v obci ještě Katolické sdružení Omladina založené r. 1909. Pamětní kniha tohoto spolku končí záznamy v roce 1931. K výraznému rozvoji spolkové činnosti v obci dochází až po r. 1918: Sokol, zal. 1919; Orel, zal. 1920; Svaz katolických dívek a žen, zal. 1926; Sbor dobrovolných hasičů, zal. 1928; spolek Domovina, zal. ve 30. letech, Včelařský spolek působil v obci od r. 1934; Sportovní klub od r. 1943; v divadelní činnosti se postupně angažovalo několik ochotnických divadelních spolků. Mezi spolky se začíná stále více profilovat spolek Sokol. Celá desetiletí se tento spolek vyvíjel a stal se fenoménem, který formoval podstatnou část naší společnosti.
V novodobé historii obce vznikají další spolky a sdružení. V Újezdci i Těšově vzniklo několik folklorních souborů, v r. 1993 byl založen Myslivecký spolek Podhájí a turistický oddíl mládeže TOM Újezdec-Těšov. Občanské sdružení Agility Olšava, které se věnuje sportu se psy, vzniklo v r. 2011.
Jelikož se v Újezdci ani Těšově nenachází důstojné prostory pro spolkové aktivity, byly k tomuto účelu často využívány různé objekty. Folklorní soubory zkouší v sále hostince U Čechů i tělocvičně základní školy. Od r. 2009 zkouší v nevyhovujících podmínkách bývalé budovy místního národního výboru. Tato budova byla rovněž využívána pro potřeby ostatních spolkových aktivit až do r. 2014, kdy spolky našly nové prostory v budově místní mateřské školy, která byla přemístěna do nově zrekonstruovaných prostor základní školy.
Kulturní dění v obci se soustředilo v přilehlém sále hostince U Čechů, kde měli zázemí pro své zkoušky ochotníci. Počátkem 90. let minulého století byl hostinec v rámci restitucí vrácen původním majitelům a poté prodán novým majitelům. Ukončením provozu hostince a přeměnou přilehlé budovy se sálem na obchod v r. 2021 se zdálo, že byly definitivně pohřbeny všechny naděje na obnovení kulturního života v obci. Nicméně zastupitelé Uherského Brodu na svém 26. zasedání (6/2022) posvětili investiční záměr na stavbu Spolkového domu, ve který se má proměnit bývalá mateřská škola, která dnes slouží právě spolkovým aktivitám. A tak se zdá, že myšlenka, kterou se zabývá radnice už několik let, získá brzy reálné obrysy.